1 Milyondan Fazla İnsan İncelendi: Kansere Karşı En Savunmasız Kan Grubu Belli Oldu

Yaklaşık 90 yıl önce Japon bilim insanları tarafından ortaya atılan ve kan grupları ile zeka arasında ilişki olduğunu belirten bilimsel çalışmalar, ilerleyen tarihlerde gerçek dışı ilan edilerek tıp literatüründen çıkarılmıştı.

1 MİLYON KANSER HASTASI İNCELENDİ

Ancak son yıllarda farklı ülkelerde yapılan ve birçok üniversite kuruluşunun eşlik ettiği laboratuvar araştırmaları, kan grubumuzun zekamız ve hastalıklara karşı bağışıklık seviyemiz üzerinde belirleyici rol oynayabileceğini gösteriyor.

Bu konuda yapılan son bilimsel araştırma İsveç’te gerçekleştirilirken, araştırmacılar 3 yıla yakın sürede yaklaşık 1 milyon kanser hastasının verilerini analiz etti. Kan grupları ile kanser olma ihtimallerini sınıflandıran bu araştırmada çıkan sonuç ise herkesi şaşırtmaya yetti.

KANSERE KARŞI EN ZAYIF VE EN GÜÇLÜ KAN GRUPLARI BELLİ OLDU

Örneklem sayısının 1 milyonu bulması nedeniyle neredeyse bütün kan grupları arasında yüz binlerce vaka dağılışı gerçekleşti. Ancak bir kan grubu en az, bir diğer kan grubu ise en fazla kanser hastasına sahip olması ile diğer örneklerden anlamlı şekilde ayrıştırıldı.

Kan grubu A rh+ olan kişilerin yüzdelik olarak toplumda en fazla kanser hastalığına sahip olduğu ortaya çıkarken, 0 rh- olan kişiler ise kanser karşısında bağışıklılığı en güçlü olanlar arasında yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x