CHP: Partide ikilik, üçlük, ayrışma asla yok, herkes sahada

ANKARA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Medyayla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, Seçim ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftçi ve Ticaret Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Volkan Demir gazetecilerle bir araya geldi. Kampanya süreci ve seçim güvenliği ile ilgili bilgi veren CHP kurmayları, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

‘PARTİ İÇİ MUHALEFET DEĞİL PARTİ İÇİ KÖTÜLÜK’

Kurultay ve ardından gelen aday belirleme süreci sonrasında parti içinde kırgınlıklar yaşandığı ve partide seçim sonrası bir bölünme olabileceğine dair iddiaları yanıtlayan Bulut, “CHP çok dinamik, çok sesli, çok kültürlü bir parti. Ancak bugün partide farklı fikirleri ifade edenler trolleşmiş durumda. Bazı arkadaşlarımızın yaptığı; parti içi muhalefet değil, parti içi kötülüktür” dedi.

‘BAŞKA PARTİLERDEN ADAY OLANLARIN FİNALLERİ KÖTÜ OLACAK, YAZIK’

Bazı CHP belediye başkanlarının aday gösterilmemesi sonrasında İYİ Parti’den ya da bağımsız aday olduklarının hatırlatılması üzerine Bulut, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bağımsız aday olma ya da başka partiden aday olma kararı alan arkadaşlar fevri bir şekilde bu kararı verdiler. Onların durumu bize Türkiye’de siyasetin ne kadar zor bir süreçten geçtiğini gösteriyor. Yaptıklarının yanlış olduğunu 1 Nisan’da görecekler. Umarım partiye hasar vermezler. Belediye başkanlıklarının son dönemindeler ama bulundukları koltuklar, konumlar üzerinden partiyi eleştiriyorlar. Israrla aday olmaya devam ederlerse de finalleri kötü olacak. Yazık.”

Çiftçi de, bağımsız ya da başka partilerden aday olanlar için, “Bu adaylar CHP’nin oyunu alamaz, CHP’den oy alamaz. O oylar CHP’nin” dedi.

‘MİLLETVEKİLLERİNİN ÇALIŞMADIĞI İDDİASI DOĞRU DEĞİL, HERKES SAHADA’

Kurultay sonrası kırgınlık yaşayan bazı milletvekillerinin özellikle İstanbul olmak üzere seçim çalışmalarına katılmadığı yönündeki iddiaların da sorulduğu Bulut, “Böyle bir durum yok. Arkadaşlarımız sahada. Kendi bölgelerinde de seçim çalışmaları yapıyorlar. Herhangi bir arkadaşımızın bu partinin kaybetmesine yönelik çalışma yapacağına aklım ermiyor. Bu hainliktir. Böyle bir şey olduğunu tahmin etmiyorum” diye konuştu.

‘PARTİDE İKİLİK, ÜÇLÜK, AYRIŞMA ASLA YOK’

İmamoğlu ve diğer tüm adaylarla uyumlu bir çalışma içinde olduklarını belirten Bulut, “Bugüne kadar tek bir anlaşmazlık olmadı” dedi. Çiftçi de “partide ikilik, üçlük, ayrışma asla yok” dedi.

‘LÜTFÜ SAVAŞ’LI REKLAM VİDEOSU YOK’

CHP’nin “İşimiz Gücümüz Türkiye” kampanya videosunun CHP tarihinin en yüksek izlenme oranına ulaştığını ve 7 milyon 900 bin kez izlendiğini belirten Bulut, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel yeni seçim kampanyası videosunun yanı sıra barınma ve güvenli sokaklar gibi konseptlerde videolar hazırlandığını anlattı. Sandık güvenliğine özel içerikler üreteceklerini de anlatan Bulut, kazanmaya yakın oldukları kentlerin adaylarının videolarda yer alacaklarını söyledi.

Tüm büyükşehir adaylarının yer aldığı bir önceki reklam filminde yer almayan Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Lütfü Savaş’ın bundan sonraki filmlerde de bulunmayacağı bilgisini veren Gül Çiftçi ise “Hatay’da bir yaşam kurmak istiyoruz. Lütfü Savaş da hayatın yeniden kurulacağı deprem bölgesinde müzikli bir reklam videosunda olmak istemediğini de ayrıca bize söyledi” dedi.

‘DAHA ÇOK İLÇELERDE OLACAĞIZ’

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in bundan sonraki programına ilişkin bilgileri de paylaşan Bulut, Özel’in bundan sonra daha aktif bir programı olacağını, daha çok ilçelerde mini mitingler yapılacağını söyledi. Büyük mitingler yapmak konusunda bir karar verilmediğini, bu yöndeki kararda anketlerin belirleyici olacağını ifade eden Bulut, Özel’in Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerine de gideceğini söyledi.

‘ANKET SONUÇLARI OLUMLU, GİDİŞAT LEHİMİZE’

Kendilerinde bulunan 11 büyükşehri korumak istediklerini söyleyen Bulut, bu illere Bursa, Manisa, Balıkesir, Kırklareli ve Malatya’yı eklemeyi hedeflediklerini ifade etti. Bulut, bu kentlerdeki anket sonuçlarının olumlu olduğunu sözlerine ekledi. Yaptırdıkları son anketlere işaret eden ve “Gidişat bizim lehimize” diyen Bulut, anketlerin CHP’nin 2019’un da üzerinde olduğunu gösterdiğini söyledi.

‘HER TÜRLÜ ÖNLEM ALINDI’

Seçim güvenliğine dönük bilgiler de veren Çiftçi, seçim güvenliği konusunda dört genel başkan yardımcılığının ortak bir çalışma yürüttüğünü söyledi. Belirlenen sandık görevlilerinin ciddi bir eğitimden geçtiğini anlatan Çiftçi, geçen seçimde sandık başına gelmeyen görevlilerin kara listeye alındığını ifade etti.

‘KARS’A 4 BİN ASKERİ PERSONEL KAYDIRILDI, İTİRAZLAR REDDEDİLDİ’

Seçmen hareketliliği ile ilgili çalışmalarına dair bilgi veren Çiftçi, 483 seçim çevresinde, 55 bin 983 seçmenle ilgili itirazda bulunduklarını, bu itirazların 7 bin 380’inin kabul edildiğini söyledi.

En büyük hareketliliğin Kars’ta tespit edildiğini belirten Çiftçi, 4 bin askeri personelin Kars’a kaydırıldığını; kendilerine 30 Mart günü Kars’ta askeri bir tatbikat yapılacağı bilgisinin verildiğini aktardı. Kars’taki bu duruma itiraz ettiklerini, Milli Savunma Bakanlığı ve Genel Kurmay Başkanlığı ile yazışmalar yaptıklarını anlatan Çiftçi, CHP’nin ve itiraz eden diğer tüm partilerin Kars’la ilgili itirazlarının reddedildiğini söyledi.

‘6 İLDE SANDIK GÖREVLİSİ YOK’

Bir önceki seçimlerde kurdukları ittifak sonucunda bazı illeri İYİ Parti’ye verdiklerini ve bu illerde seçime girmediklerini ve bu sebeple buralarda sandık görevlisi bulunduramayacaklarını anlatan Çiftçi, “Aksaray, Bitlis, Gümüşhane, Çankırı, Yozgat, Bayburt’ta müşahitler yoluyla süreci takip edeceğiz” dedi.

‘ANKA İLE ORTAKLAŞMA NETLEŞMEDİ’

Seçim günü 16 bin 500 avukatın sahada olacağını söyleyen Çiftçi, 31 Mart gecesi seçim sonuçlarına ilişkin verileri ANKA Haber Ajansı ile paylaşıp paylaşmama konusunda henüz net bir karar vermediklerini, konunun CHP MYK’da tartışılacağını söyledi.

‘DEFNE, SAMANDAĞ VE ARSUZ İÇİN ENDİŞEMİZ YOK’

Hatay’da Savaş’ın adaylığı ve deprem sonrası nüfus azalması sonrası CHP’nin güçlü olduğu Samandağ, Arsuz ve Defne gibi ilçelerin kaybedilme riskine ilişkin soruya Çiftçi, Hatay’ın nüfusunda 141 bin civarında bir düşüş olduğunu ama bu ilçeleri kaybetmek gibi bir endişelerinin olmadığını söyleyerek yanıt verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x